Zmiany skóry twarzy
Twarz wyraża nasze emocje, im więcej mamy niedoskonałości, tym trudniuej jest nam się uśmiechać. Choroby skóry twarzy związane są nierozerwalnie z estetyką. Wszelkie zaczerwienienia, uczulenia, trądzik czy inne zmiany bakteryjne sprawiają kłopot nie tylko z pielęgnacją, ale wpływają na samopoczucie.
Trądzik różowaty
Trądzik różowaty to przewlekła zapalna choroba skóry twarzy. Charakteryzuje ją zaczerwienienie, krostki oraz pajączki. Jedną z przyczyn powstania choroby są zaburzenia hormonalne (min. choroby tarczycy), zaburzenia naczyniowo-ruchowe, zakażenia bakteryjne. Zbyt długie stosowanie maści zawierających sterydy. Trądzik różowaty rozpoczyna się zwykle skłonnością do rumienia na twarzy. Z czasem rumień pozostaje a wraz z nim pojawiają się naczynka krwionośne (pajączki), grudki i krosty wraz z towarzyszącym im swędzeniem i pieczeniem. Trądzik różowaty leczy się preparatami przeciwzapalnymi, przeciw bakteryjnymi, poprawiającymi krążenie. Ogromne znaczenie ma właściwa pielęgnacja, gdyż często dochodzi do podrażnień.


Rumień uporczywy
Problem występowania rumienia najczęściej pojawia się w towarzystwie skóry naczynkowej. Płytko unaczyniona skóra charakteryzuje się mało elastycznymi naczyniami krwionośnymi, jest cienka, delikatna i podatna na podrażnienia. Wyróżniamy różne mechanizmy powodujące emocje, ciepło, leki, dodatki do żywności (glutaminian), czynniki endokrynne. Trafna diagnoza oraz skuteczna farmakoterapia nim. fitoterapię izoflawonami oraz terapia estrogenami przynosi efekty. Istotnym elementem jest właściwa pielęgnacja preparatami wzmacniającymi naczynia krwionośne.