Wirusowe zapalenie wątroby, to choroba zakaźna, wywoływana przez wirusy. Dane wskazują, że WZW jest ósmą przyczyną zgonów na świecie, jeśli chodzi o choroby. Jak rozpoznać to schorzenie oraz jak wygląda leczenie, postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Rodzaje wirusowego zapalenia wątroby

Schorzenie wywoływane jest przez wirusy hepatotropowe i niehepatotropowe, które na skutek swojego działania powodują marskość wątroby. W zależności od tego, którym wirusem się zakaziliśmy, choroba przybiera różne formy. Wyróżniamy:

WZW A – nazywana potocznie „chorobą brudnych rąk”. Dotyka głównie dzieci i młodzieży. Do zakażenia dochodzi drogą pokarmową, poprzez spożywanie nieprzegotowanej wody, nieumytych warzyw lub owoców, a także niewystarczającą higienę przed posiłkiem.

WZW B – choroba przenoszona poprzez krew oraz ludzkie wydzieliny. Do zakażenia często dochodzi w szpitalach lub podczas porodu.

WZW C – do zakażenia często dochodzi w szpitalach. Choroba nie zawsze daje jednoznaczne objawy, przez co jest trudno wykrywalna. Poza marskością może powodować powstawanie nowotworu.

WZW D, E oraz G – występują rzadziej. Wirusowe zapalenie wątroby typu E odnotowywane jest wyłącznie w krajach azjatyckich.

Objawy wirusowego zapalenia wątroby

W zależności od rodzaju choroba może przebiegać bezobjawowo, szczególnie w pierwszym okresie lub powodować dolegliwości porównywalne z typowo grypowymi. W późniejszym okresie, średnio po dwóch, trzech miesiącach, zaobserwować można:

żółtą barwę skóry i gałek ocznych,
brak apetytu i bóle brzucha po prawej stronie, wynikające z powiększenia wątroby,
spadek masy ciała,
nudności,
ogólne osłabienie organizmu.

Diagnostyka i leczenie

Zdiagnozowanie WZW wymaga wizyty u lekarza specjalisty, który zleci niezbędne badania laboratoryjne. Podjęcie leczenia jest niezwykle istotne i może uchronić nas przed nieprzyjemnymi komplikacjami. Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że nowotwór wątroby, będący często następstwem choroby wirusowej, jest trzecim pod względem liczby zgonów na świecie. Najważniejsza w obliczu walki z wirusowym zapaleniem wątroby jest odpowiednia profilaktyka. Nie tylko dbanie o higienę własną, ale również stosowanie zabezpieczeń w czasie kontaktów seksualnych oraz ostrożność przy korzystaniu z usług zakładów kosmetycznych, fryzjerskich, salonów tatuażu oraz podczas wykonywania badań medycznych. Warto również dbać o odpowiednią, zdrową dietę i ograniczyć spożycie alkoholu. Niezwykle istotne z punktu widzenia profilaktyki jest również korzystanie ze szczepień ochronnych. Niestety na ten moment nie chronią one przed wszystkimi rodzajami wirusowego zapalenia wątroby (np. WZW C).

W Alfamedica Częstochowa działa Poradnia Chorób Zakaźnych. W celu umówienia wizyty, należy zadzwonić pod numer: 781 754 455

Comments are closed.