Zabiegi bariatryczne

Otyłość, to groźna choroba cywilizacyjna, dotykająca coraz większą grupę osób. Może prowadzić do groźnych powikłań, a nawet śmierci. Nie zawsze odpowiednia dieta oraz aktywność fizyczna pozwalają na znaczące i stałe zmniejszenie wagi ciała. Pomimo rozwoju farmakologicznych metod zwalczania otyłości, niezbędne często jest poddanie się zabiegom chirurgicznym. Wykorzystanie technik endoskopowych i laparoskopowych w chirurgii bariatrycznej umożliwia znaczące ograniczenie pojemności żołądka przy minimalizacji inwazyjności zabiegu. Dzięki temu spada prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań, a Pacjent już po jednym dniu może wrócić do domu. Ograniczenie ilości spożywanych pokarmów, będące efektem zmniejszenia żołądka, wraz z odpowiednią dietą i aktywnością fizyczną, pozwalają na znaczącą redukcję masy ciała. Chirurgia bariatryczna jest niejednokrotnie jedynym rozwiązaniem dla osób cierpiących na tzw. otyłość olbrzymią. W Centrum Chirurgii Bariatrycznej i Leczenia Otyłości przeprowadzamy najpopularniejsze zabiegi bariatryczne.

Koordynatorem zabiegów jest Pani Paulina Janicka:

tel.: 605 644 700 (9:00 -17:00 od poniedziałku do piątku)
e-mail: paulina.janicka@alfamedica.med.pl

Czym jest bariatria?

Bariatria, to dział chirurgii specjalizujący się w operacyjnym leczeniu otyłości. Dzięki zastosowaniu technik endoskopowych i laparoskopowych zabiegi bariatryczne mają charakter nisko inwazyjny. Pozwala to nie tylko ograniczyć ryzyko związane z samym zabiegiem, ale także znacząco niweluje prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań.

Jakie są metody zmniejszenia żołądka?

Najczęściej stosowane zabiegi bariatryczne w operacyjnym leczeniu otyłości oparte są na technikach endoskopowych oraz laparoskopowych. Są to:

  • Balon żołądkowy,
  • Laparoskopowe opaskowanie żołądka,
  • Overstitch – endoskopowa plastyka żołądka,
  • BariClip – gastroplastyka z klipsem.

Czym jest otyłość?

Informacje na temat otyłości, wskaźnika BMI oraz niezabiegowych metod leczenia odnaleźć można na stronie Poradni Leczenia Otyłości -> kliknij.

Zabiegi bariatryczne – kiedy konieczna jest operacja żołądka?

Operacja żołądka, a więc zabiegowe zmniejszenie pojemności żołądka, przeznaczone jest dla Pacjentów cierpiących m.in. na otyłość olbrzymią oraz dla tych, którym tradycyjne leczenie w postaci stosowania diety, środków farmakologicznych oraz aktywności fizycznej nie przyniosło rezultatów. Zabiegi bariatryczne pozwalają zredukować ilość przyjmowanych kalorii, co w połączeniu ze zdrowym trybem życia, ułatwia osiągnięcie znaczącej i trwałej obniżki masy ciała.

Zmniejszanie żołądka – jakie zabiegi bariatryczne wybrać?

Dobór odpowiedniej metody leczenia otyłości zależy od wielu czynników. Decydujące znaczenie ma w tym przypadku decyzja lekarza oparta na dogłębnej analizie przypadku oraz wynikach badań. W czasie konsultacji bariatrycznej chirurg ustala jaka jest prawdopodobna przyczyna otyłości, ile wynosi wskaźnik BMI, czy dolegliwościom towarzyszą choroby współistniejące. Na bazie tych oraz innych informacji uzyskanych podczas badania i wywiadu lekarskiego, dobierane są najbardziej optymalne dla danego przypadku zabiegi bariatryczne.

Małoinwazyjne leczenie otyłości

Postęp technologiczny jaki dokonał się w medycynie ma swoje odzwierciedlenie również w leczeniu otyłości. Otwarte techniki operacyjne coraz częściej ustępują miejsca nisko inwazyjnym zabiegom bariatrycznym z wykorzystaniem metod laparoskopowych oraz endoskopowych, które pozwalają na zmniejszanie żołądka.

Endoskopia w bariatrii

Opiera się na wykonaniu całości czynności związanych z zabiegiem poprzez usta. Chirurg bariatra wprowadza niezbędne narzędzia do jamy żołądka z wykorzystaniem endoskopu. Podgląd wykonywanych czynności na ekranie monitora umożliwia niewielka kamera. Do tego typu zabiegów należą:

  • balon żołądkowy,
  • Overstitch – endoskopowa plastyka żołądka.

Laparoskopowe leczenie otyłości

Wykonuje się poprzez dostęp przez jamę brzuszną. Wykorzystanie małoinwazyjnej techniki pozwala lekarzowi wprowadzić niezbędne narzędzia poprzez niewielkich rozmiarów otwory w powłoce brzusznej. Dzięki czemu lekarz bariatra może dokonać zmniejszenia pojemności żołądka nie pozostawiając blizn pozabiegowych oraz minimalizując prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań. Laparoskopowe leczenie otyłości, to przede wszystkim zabiegi bariatryczne, takie jak:

  • Laparoskopowe opaskowanie żołądka,
  • BariClip – gastroplastyka z klipsem.
Laparoskopia

Wykonywane zabiegi bariatryczne:

Balon żołądkowy
Laparoskopowe opaskowanie żołądka
Overstitch – endoskopowa plastyka żołądka
BariClip – gastroplastyka z klipsem

Balon żołądkowy

Zabiegi bariatryczne

Balon żołądkowy, to opracowana w USA metoda niechirurgicznego leczenia otyłości. Dedykowana osobom, dla których nieskuteczne okazało się leczenie farmakologiczne, dieta oraz aktywność fizyczna. Stosowana w przypadku, gdy indeks masy ciała (BMI) przekracza 27.

Balon żołądkowy wykonany jest z silikonu odpornego na działanie kwasów. Zostaje on umieszczony w żołądku doustnie z wykorzystaniem technologii endoskopowej. Po aplikacji balonik wypełniony zostaje częściowo solą fizjologiczną. Zawór samozamykający uniemożliwia płynom wydostanie się z balonu. Dzięki wypełnieniu części przestrzeni, zmniejsza się maksymalna pojemność żołądka, sprawiając że pacjent odczuwa sytość po spożyciu dużo mniejszych porcji posiłków, niż miało to miejsce przed zabiegiem.

Balon umieszcza się w żołądku na okres 6 lub 12 miesięcy w zależności od przypadku i wskazania lekarza. Następnie jest on usuwany endoskopowo.

Balon żołądkowy – efekty

Leczenie otyłości z wykorzystaniem balonu daje zauważalne efekty w krótkim czasie. Już po upływie pół roku pacjent może zrzucić nawet 20 kg masy ciała. Oczywiście leczenie należy wspierać odpowiednią dietą i zdrowym trybem życia połączonym z aktywnością sportową, aby maksymalizować i utrzymać uzyskane efekty. Zastosowanie metod endoskopowych przy aplikacji baloników sprawia, że zabieg jest nisko inwazyjny. W następstwie leczenia nie powstają blizny oraz modyfikacje anatomiczne. Ten zabieg bariatryczny jest w pełni odwracalny, a balon żołądkowy może zostać w każdej chwili usunięty. Ewentualne dolegliwości odczuwane po aplikacji balonu żołądkowego ograniczają się do kilku dni po zabiegu, kiedy pacjent może odczuwać dyskomfort, nudności czy bóle brzucha. Mogą pojawić się również biegunki. Po tym okresie organizm przyzwyczaja się do obecności balona w żołądku.

Możliwe powikłania po wszczepieniu balonu do żołądka

Ewentualne powikłania wynikać mogą z uszkodzeń przełyku lub żołądka do jakich mogło dojść w czasie endoskopii i które mogą skutkować krwawieniem. Obecność balonu w żołądku może też wiązać się z mechanicznymi uszkodzeniami tkanek prowadzącymi do powstawania owrzodzeń czy perforacji.

Balon żołądkowy – zabiegi bariatryczne przeciwwskazania

ciąża i karmienie piersią,
choroba wrzodowa żołądka,
żylaki przełyku
zapalenie żołądka lub przełyku,
choroba Crohna,
choroba nowotworowa.

Laparoskopowe opaskowanie żołądka

Najczęściej wybierane zabiegi bariatryczne, to m.in. założenie opaski na żołądek. Wykonywany metodą laparoskopową zabieg umożliwia ograniczenie łaknienia w nisko inwazyjny sposób. Metoda znajduje zastosowanie chociażby u osób, u których z różnych przyczyn bardziej zaawansowane zabiegi bariatryczne nie są możliwe do wykonania.

Jak wygląda założenie opaski na żołądek?

Zabieg przeprowadza się metodą laparoskopową w znieczuleniu ogólnym. Polega na założeniu silikonowej opaski z regulowanym mankietem na górną część żołądka. Jest ona połączona z kanałem wyjściowym umieszczonym pod skórą, który daje możliwość zmieniania stopnia zacisku opaski na żołądku, poprzez wprowadzenie soli fizjologicznych.

Dzięki działaniu opaski żołądkowej tworzy się niewielki zbiornik na pokarm. Przechodzenie treści żołądkowych do dalszych partii jest utrudnione. Zwężanie i poszerzanie światła opaski żołądkowej pozwala regulować przepływ pokarmu w poszczególnych fazach leczenia. Zastosowanie opaski na żołądek przyczynia się do ograniczenia ilości przyjmowanego pokarmu. Pacjent po 24h od zabiegu może swobodnie wrócić do domu i systematycznie powracać do normalnych aktywności.

Opaska na żołądek

Efekty założenia opaski na żołądek

Pierwsze zaciśnięcie opaski na żołądku wykonuje się po kilku tygodniach od przeprowadzenia zabiegu, aby umożliwić tkankom odpowiednie zrośnięcie się. Zwykle w ciągu roku mankiet opaski żołądkowej regulowany jest kilkukrotnie. Na skutek ograniczenia ilości przyjmowanego pokarmu dochodzi do redukcji tkanki tłuszczowej nawet o 50%.

Utrata masy ciała wymaga jednak zmiany nawyków żywieniowych i wprowadzenia aktywności fizycznej, jako elementów komplementarnych. Pacjent po przeprowadzonym zabiegu laparoskopowego opaskowania żołądka powinien wyrobić sobie nawyk przerywania posiłku w momencie odczucia sytości. W innym przypadku może spowodować nudności, a nawet wymioty. Opaska żołądkowa może zostać usunięta w każdej chwili.

Możliwe powikłania po założeniu opaski na żołądek

Założenie regulowanej opaski na żołądek może nieść za sobą ryzyko wystąpienia powikłań. Do najczęstszych należą: infekcja ran, przemieszczenie się opaski, krwawienie, tworzenie się odleżyn, refluks żołądkowo-jelitowy, zablokowanie drożności.

Opaska na żołądek – zabiegi bariatryczne przeciwwskazania

ciąża i karmienie piersią,
choroba wrzodowa żołądka,
zapalne choroby przewodu pokarmowego,
choroba Crohna,
choroba nowotworowa.

Overstitch – endoskopowa plastyka żołądka ESG

Overstitch endoskopowa plastyka żołądka ESG

Procedura leczenia z wykorzystaniem metody Overstitch ESG dedykowana jest osobom z otyłością olbrzymią. W szczególności dedykowana dla osób, dla których wszczepienie balona dożołądkowego nie przyniosło oczekiwanych efektów. To także zabieg dla tych pacjentów cierpiących na nadwagę, którzy pomimo diety, aktywności sportowej oraz leczenia farmakologicznego nie odnotowali utraty masy ciała.

W wielu przypadkach traktuje się go także jako drugi etap leczenia. W takich sytuacjach najpierw doprowadza się do utraty wagi za pomocą zastosowania balona żołądkowego, a potem zaleza się zabieg endoskopowej plastyki żołądka. Overstitch ESG opiera się na zastosowaniu technik endoskopowych, dzięki którym możliwe jest zszycie części żołądka ograniczając jego pojemność w nisko inwazyjny sposób.

Jak wygląda leczenie otyłości metodą Overstitch ESG?

Endoskopowa plastyka żołądka Overstitch, to procedura bariatryczna pozwalająca na zmniejszenie jego pojemności nawet o 80%. Zabieg wykonywany jest poprzez usta, przy użyciu gastroskopu, dzięki czemu nie ma konieczności nacinania powłok brzusznych. Overstitch ESG, to specjalistyczny system szyjący, umożliwiający lekarzowi ograniczenie przestrzeni żołądkowej. Szwy wykonywane są przy użyciu specjalnych nici, które w razie konieczności można przeciąć i zostaną swobodnie wydalone z organizmu.

Zabieg jest więc w pełni odwracalny. Endoskopowa plastyka żołądka wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym. Zabieg trwa około godziny, a pacjent po 24h zwykle może wrócić do domu.

Endoskopowa plastyka żołądka Overstitch – efekty

Znaczące ograniczenie pojemności żołądka, jakie uzyskuje się zaszywając jego część, przy pomocy Overstitch, pozwala w połączeniu z właściwą dietą i aktywnością fizyczną na utratę masy ciała. W przypadku kiedy efekt nie będzie wystarczający, jest możliwość powtórzenia zabiegu endoskopowej plastyki żołądka i bardziej radykalne jego zmniejszenie. Zastosowanie technik endoskopowych pozwala na zminimalizowanie szans wystąpienia komplikacji. Kwalifikację do zabiegu ESG każdorazowo przeprowadzić musi lekarz specjalista.

Możliwe powikłania po endoskopowej plastyce żołądka Overstitch

Zabiegi bariatryczne, w tym endoskopowa plastyka żołądka Overstitch, poza ryzykiem wystąpienia krwawienia lub infekcji ran, mogą powodować również dolegliwości związane z przyjmowaniem posiłków. Najczęściej przybierają one postać nudności, biegunek, wzdęć. W większości przypadków mijają one w kilka dni po zabiegu.

Endoskopowa plastyka żołądka Overstitch – zabiegi bariatryczne przeciwwskazania

ciąża i karmienie piersią,
żylaki przewodu pokarmowego,
choroba nowotworowa,
przepuklina rozworu przełykowego.

BariClip – gastroplastyka z klipsem

Zacisk żołądkowy, laparoskopowa gastroplastyka z pionowym klipsem lub po prostu BariClip, to trzy różne nazwy tej samej procedury bariatrycznej. Zabieg BariClip stosowany jest w przypadku otyłości, dla której wskaźnik masy ciała przekracza wartość 30 (BMI). Laparoskopowa gastroplastyka opiera się na zastosowaniu specjalnie zaprojektowanego klipsa, który pozwala w nisko inwazyjny sposób zmniejszyć pojemność żołądka, minimalizując przy tym ryzyko wystąpienia powikłań z jakimi spotykali się pacjenci po resekcji żołądka.

Jak wygląda zabieg z zastosowaniem technologii BariClip?

Procedura BariClip opiera się na zastosowaniu klipsa posiadającego tytanową strukturę pokrytą silikonową warstwą. Zabieg wykonywany jest metodą laparoskopową. Lekarz poprzez niewielkie otwory w powłoce brzusznej wprowadza narzędzia oraz kamerę, a następnie umieszcza BariClip wokół ściany żołądka, pionowo wzdłuż krzywizny mniejszej. Następnie klips jest zaciskany i mocowany do tkanki żołądka za pomocą niewielkich szwów, które zapobiegają jego przesunięciu.

BariClip umożliwia ograniczenie pojemności żołądka nawet o 75% bez zmiany jego budowy anatomicznej i usuwania tkanek. Procedura laparoskopowej gastroplastyki jest też w pełni odwracalna.

Bariclip zabiegi bariatryczne

Efekty zabiegu BariClip

Metoda zacisku żołądkowego BariClip coraz częściej stosowana jest ze względu na swoje atuty względem tradycyjnych zabiegów operacyjnych z resekcją części żołądka na czele. Podstawową zaletą BariClip jest zmniejszenie ryzyka wystąpienia refluksu żołądkowego, który występował przy tradycyjnych zabiegach.

Kolejnym atutem jest to, że klips założony może zostać laparoskopowo, co zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań oraz infekcji. Metoda BariClip pozwala też na utracenie do 35% masy ciała. Oczywiście przy założeniu stosowaniu odpowiedniej diety, zaleceń lekarskich oraz aktywności fizycznej. Po osiągnięciu pożądanej wagi BariClip może zostać bez przeszkód usunięty z jamy brzusznej.

Możliwe powikłania po gastroplastyce z klipsem BariClip

Pomimo swoich licznych atutów, jak każdy zabieg bariatryczny również technologia BariClip niesie za sobą ryzyko wystąpienia powikłań. Mogą być to krwawienia, infekcje, przemieszczenie klipsa, a nawet mechaniczne uszkodzenie ściany żołądka.

BariClip – zabiegi bariatryczne przeciwwskazania

ciąża i karmienie piersią,
żylaki przewodu pokarmowego,
choroba nowotworowa,
przepuklina rozworu przełykowego.
wrzody żołądka,
stan zapalny przewodu pokarmowego.

Najnowsze aktualności

Cennik zabiegi bariatryczne

Ostateczna cena zostanie przedstawiona po konsultacji medycznej. Podane ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.

Balon żołądkowy

Na okres 6 miesięcy: 8 500 zł

Na okres 12 miesięcy: 10 000 zł

Laparoskopowe opaskowanie żołądka

Cena: 15 000 zł

Overstitch – endoskopowa plastyka żołądka ESG

Cena: 28 000 zł

BariClip - gastroplastyka z klipsem

Cena: 27 000 zł