Mikroskopowa warikocelektomia – mikrochirurgiczne leczenie żylaków powrózka nasiennego

Mikroskopowa warikocelektomia – mikrochirurgiczne leczenie żylaków powrózka nasiennego

Żylaki powrózka nasiennego, potocznie zwane również jako żylaki jądra, to patologiczne poszerzenie żył w obrębie splotu wiciowatego jądra. Szacuje się, iż schorzenie to dotyczy nawet 30 % mężczyzn. Prowadzić może do problemów z płodnością, zahamowania wzrostu jądra, nieprawidłowej gospodarki hormonalnej z niedoborem testosteronu. W przypadku wystąpienia objawów klinicznych wymaga leczenia zabiegowego.

Czym są żylaki powrózka nasiennego?

Żylaki powrózka nasiennego to nadmierne poszerzenie naczyń krwionośnych wchodzących w skład struktur anatomicznych moszny. Spowodowane jest nieprawidłowym funkcjonowaniem zastawki żyły jądrowej, skutkującym niewłaściwym przepływem krwi w obrębie tzw. splotu wiciowatego. Choć choroba może dotyczyć obu jąder, to najczęściej zlokalizowana jest po lewej stronie ciała, co jest związane ze strukturą budowy połączeń naczyniowych. Żylaki powrózka nasiennego mogą występować nawet u jednej trzeciej mężczyzn. Nieprawidłowa cyrkulacja krwi w obrębie moszny, może skutkować podwyższeniem temperatury i wpływać na kondycję produkowanych plemników.

Jakie są objawy żylaków powrózka nasiennego?

Żylaki jąder nie zawsze muszą powodować zauważalne objawy, ani wiązać się z wystąpieniem dolegliwości. W przypadku niewielkiego zaawansowania choroby żylaki pozostają niewidoczne i mogą być niezauważone przez mężczyznę. Czasem przybierają formę wyczuwalnych guzków lub narośli w okolicach jądra. Ewentualne dolegliwości bólowe lub dyskomfort mogą pojawić się w ciągu dnia na przykład po wzmożonym wysiłku fizycznym. Zazwyczaj ustępują po uniesieniu jądra w górę. Schorzenie może wiązać się również z obrzękiem oraz uczuciem ciężkości.

Niepłodność u mężczyzn, a żylaki powrózka nasiennego

Żylaki jąder, to najczęstsza przyczyna niepłodności u mężczyzn, choć nie zawsze muszą powodować takie skutki. Na szczęście przeprowadzenie zabiegu i usunięcie żylaków przywraca zdolności prokreacyjne. Obniżenie poziomu płodności związane z wystąpieniem żylaków powrózka nasiennego wynika z nieprawidłowej cyrkulacji krwi. Niejednokrotnie może to powodować wzrost temperatury w obrębie moszny, obniżenie poziomu wytwarzanego testosteronu, wolniejsze oczyszczanie się jąder ze szkodliwych produktów przemiany materii. Może prowadzić również do zaburzonego wzrostu jądra, a nawet jego zmniejszania.

Diagnostyka żylaków powrózka nasiennego

Żylaki powrózka nasiennego zazwyczaj stwierdzane są przypadkowo w związku z problemami z płodnością, ponieważ często nie dają widocznych objawów. Zdiagnozowanie choroby wymaga wizyty u specjalisty, który zajmuje się leczeniem chorób układu moczowo-płciowego, a więc u lekarza urologa. Urolog przeprowadza wywiad z pacjentem, badanie palpacyjne oraz ultrasonograficzne, takie jak USG Doppler. Badanie jest nieinwazyjne i pozwala potwierdzić nieprawidłowości w budowie naczyń żylnych.

Leczenie niepłodności – mikroskopowa warikocelektomia

Mikrochirurgiczne leczenie żylaków powrózka nasiennego stanowi obecnie jedną z najmniej inwazyjnych, a jednocześnie najbardziej efektywnych metod leczenia. Mikroskopowa warikocelektomia zapewnia niezbędną widoczność i precyzję, dzięki której możliwe jest selektywne dotarcie do żylaka. Minimalna inwazyjność w porównaniu z klasycznymi metodami operacyjnymi pozwala na poprawę parametrów nasienia przy zmniejszonym ryzyku uszkodzenia sąsiadujących struktur tkankowych oraz na skrócenie czasu rekonwalescencji.

Jak wygląda zabieg mikroskopowej warikocelektomii?

Mikrochirurgiczne usunięcie żylaków powrózka nasiennego, to zabieg przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym, trwający około godziny. Rozpoczyna się od wykonania niewielkiego nacięcia w pachwinie przez które lekarz uzyskuje dostęp do powrózka nasiennego. Następnie pod kontrolą specjalistycznego mikroskopu lokalizowane są poszerzone naczynia krwionośne, a następnie wykonywane jest ich odpowiednie podwiązanie, mające na celu przywrócenie naturalnego przepływu krwi. Hospitalizacja po zabiegu trwa około jedną dobę.

Przeciwwskazaniem dla wykonania zabiegu usunięcia żylaków jąder są:

brak objawów klinicznych i problemów z płodnością,

zaburzenia krzepnięcia krwi,

infekcje i stany zapalne w obrębie układu moczowo-płciowego,

Usunięcie żylaków powrózka nasiennego z wykorzystaniem wysoce precyzyjnych i małoinwazyjnych metod zabiegowych znacząco obniża ryzyko wystąpienia powikłań. Niemniej jednak w niektórych przypadkach bezpośrednio po zabiegu wystąpić mogą krwiaki w okolicach moszny, krwawienie, infekcje lub przejściowy ból.

Więcej informacji na temat schorzeń urologicznych oraz metod leczenia znaleźć można w zakładce → Urologia oraz na stronie wyleczprostate.pl

Leave A Comment

You must be logged in to post a comment.