Helicobacter pylori – pod tą tajemniczą nazwą kryją się bakterie odpowiedzialne za zakażenie blisko połowy populacji. Przenikają one w głąb błon śluzowych żołądka, powodując liczne choroby tego narządu, w konsekwencji mogące prowadzić do powstania choroby nowotworowej.
Helicobacter pylori posiadają umiejętność wytwarzania enzymu o nazwie ureaza, który umożliwia im rozkład mocznika w amoniak. Ta umiejętność przyczynia się do zmiany PH z kwaśnego na zasadowe, umożliwiając bakteriom przeżycie w tak nieprzyjaznym środowisku jakim jest wnętrze naszego żołądka. Poza enzymami, produktem ubocznym bytowania tych organizmów w naszym ciele, są toksyny, które przyczyniają się do powstawania stanów zapalnych.
Jak dochodzi do zakażenia Helicobacter pylori?
Badania wskazują, że do kontaktu z bakteriami dochodzi głównie w wieku dziecięcym. Znajdować mogą się one w kale lub w jamie ustnej. Zwiększona liczba zakażeń w krajach rozwijających się, w stosunku do krajów rozwiniętych oraz u osób o niskim statusie społeczno-ekonomicznym wynika bezpośrednio z poziomu higieny i gęstości zaludnienia. Problem dotyka częściej rodzin wielodzietnych oraz dzieci uczęszczających do przedszkola.
Objawy wywoływane przez bakterie.
Bytowanie bakterii w naszym organizmie nie musi wiązać się z natychmiastowym wystąpieniem objawów. Często dają o sobie znać dopiero po latach, kiedy na skutek swojej działalności doprowadzają do powstania wrzodów żołądka, wywołujących silne bóle brzucha. O zakażeniu świadczyć mogą również:
zaparcia,
wzdęcia,
mdłości,
zgaga,
bóle brzucha.
Nie zawsze obecność bakterii w żołądku, prowadzić musi do powstania wrzodów lub choroby nowotworowej. Niekiedy jedynym objawem są nawracające stany zapalne błony śluzowej, mogą one jednak w każdej chwili przybrać niebezpieczną formę.
Diagnostyka i leczenie zakażenia Helicobacter pylori
Potwierdzenie występowania bakterii odbyć może się w wyniku badania krwi, kału lub wycinka błony śluzowej, pobranego podczas gastroskopii. Jeśli lekarz potwierdzi występowanie baterii, konieczne staje się zastosowanie leczenia skojarzonego, które polega na połączeniu działania trzech substancji – dwóch antybiotyków i leku zmniejszającego wydzielanie soków żołądkowych. Taka terapia trwa około dwóch tygodni.
Czy można się ustrzec zakażenia bakterią?
Zdecydowanie najważniejszą zasadą, której należy przestrzegać, aby uniknąć zakażenia, jest dbałość o higienę. Szczególnie w sytuacjach, kiedy mamy kontakt z licznymi skupiskami ludzi, takimi jak szkoły czy przedszkola. Warto zaopatrzyć się w środki dezynfekcyjne i stosować je przynajmniej przed posiłkiem. Nie bez znaczenia w profilaktyce jest też prawidłowe żywienie, bogate w witaminy i antyoksydanty.
Osoby zaniepokojone swoim stanem zdrowia, nawracającymi bólami brzucha i innymi dolegliwościami żołądkowymi, powinny zwrócić się do lekarza gastrologa w celu wykonania badań diagnostycznych. W Centrum Medycznym Alfamedica działa Poradnia Gastrologiczna, w której wykonywane są m.in. gastroskopie i konsultacje profesorskie. Wizyty umówić można pod numerem telefonu: 781 754 455.
Comments are closed.