Endometrium, to błona śluzowa wyścielająca macicę od wewnątrz. U niektórych osób rozrasta się ona w sposób niekontrolowany, często wykraczający poza obręb narządu. Endometrioza, bo tak nazywa się to schorzenie, dotyka coraz więcej kobiet. Określa się ją również wędrującą śluzówką macicy. Szacuje się, że dotyczy około 5% kobiet w wieku 30-40 lat.
Błona śluzowa wyścielająca ścianki macicy (endometrium) co miesiąc ulega rozrostowi. Wiąże się to z cyklem miesięcznym i ma na celu przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej. W razie braku zapłodnienia, dochodzi do naturalnego złuszczenia się błony. U niektórych kobiet procesy te ulegają zaburzeniu poprzez niekontrolowany rozrost błony śluzowej. Schorzenie takie nosi nazwę endometriozy lub gruczolistości macicy. Złuszczone podczas miesiączki komórki, wraz z krwią przedostają się do jamy otrzewnej, jajowodów, pochwy, a nawet jelit, czy pęcherza moczowego. Związany z chorobą stan zapalny może powodować wystąpienie zrostów i guzków. Nie do końca zdajemy sobie sprawę jakie są przyczyny zachorowania na endometriozę. Być może ma ona podłoże genetyczne i związana jest z nieprawidłową gospodarką hormonalną.
Endometrioza – objawy
Jednym z najczęstszych objawów choroby jest ból w dole brzucha i pachwinie. Nie jest on stały, ale pojawia się regularnie, w zależności od dnia cyklu. Miesiączki stają się nie tylko bardziej bolesne, ale także obfitsze i dłużej trwające. Niektóre kobiety uskarżają się także na ból podczas stosunku oraz wypróżniania się. Endometrioza może powodować również mniej oczywiste komplikacje, jak biegunki czy wzdęcia. Jednym z najpoważniejszych następstw zachorowania na endometriozę są problemy z płodnością. Problem ten dotyczy około 1/3 kobiet cierpiących na gruczolistość macicy. Niepłodność wynika ze zrostów, które utrudniają dotarcie zapłodnionych jaj do macicy oraz wytwarzania przez ogniska endometriozy substancji, które utrudniają ich zagnieżdżenie. Powoduje to, że zajście w ciąże jest dziesięciokrotnie trudniejsze niż u zdrowych kobiet.
Diagnostyka endometriozy
Potwierdzenie schorzenia nie jest proste. Nie daje ono jednoznacznych objawów. Nie ma możliwości potwierdzenia choroby podczas tradycyjnego badania ginekologicznego. Pomocne może okazać się badanie USG, wykonywane przez pochwę lub odbytnicę, ale nie zawsze wynik jest jednoznaczny. Jest to jednak podstawowe narzędzie diagnostyczne. Często wykorzystuje się także rezonans magnetyczny, czy tomografię komputerową w celu ustalenia dokładnej lokalizacji zmian.
Ostateczną diagnozę, ocenę stopnia zmian, ich dokładnej lokalizacji, uzyskuje się podczas laparoskopii. Zabieg daje także możliwość usunięcia zrostów oraz pobrania wycinków do badania histopatologicznego.
Mało inwazyjną alternatywą diagnostyczną dla zabiegu laparoskopowego jest opracowany przez polskich naukowców test EndoRNA. Badanie wykonywane jest w warunkach ambulatoryjnych. Polega na pobraniu wymazu z jamy macicy w celu poddania go badaniom laboratoryjnym. Test ma na celu oznaczenie poziomu ekspresji genu kodującego białko fukozylotransferazę 4. Na podstawie jego poziomu można potwierdzić chorobę u pacjentki. Szybka i nieinwazyjna diagnoza umożliwia wcześniejsze wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Endometrioza – leczenie
Leczenie może przybierać formę farmakologiczną oraz chirurgiczną. Wszczęcie odpowiedniego postępowania uzależnione jest od przypadku, charakteru zmian, stopnia zaawansowania, a przede wszystkim od tego, czy pacjentka planuje zajść w ciążę. Terapia farmakologiczna oparta jest o leki antykoncepcyjne i inne substancje hormonalne, które mogą nie tylko zniwelować niepożądane objawy, ale również zahamować wzrost błony śluzowej. Nie mogą być jednak stosowane, jeśli kobieta stara się o dziecko.
Metody zabiegowe mogą przybrać charakter zachowawczy lub radykalny. Chirurgia zachowawcza polega na usunięciu ognisk endometriozy i zrostów przy zastosowaniu metod laparoskopowych. Pozwala to na przywrócenie prawidłowego funkcjonowania macicy, zmniejszenie bólu i ryzyka nawrotu choroby. Do pół roku po zabiegu zwiększa się także szansa na zajście w ciążę. Metoda ta dedykowana jest pacjentkom, u których natężenie choroby jest niskie lub średnie. Usunięcie wszystkich zmian jest trudne i wymaga nie tylko specjalistycznego sprzętu, ale również doświadczonego personelu medycznego. Mimo spełnienia tych warunków może dojść do nawrotu choroby. Dla pacjentek o zaawansowanej endometriozie przewiduje się bardziej radykalne rozwiązanie, polegające na wycięciu macicy wraz z jajnikami.
W Centrum Medycznym Alfamedica w ramach działania Poradni Ginekologicznej wykonywane są nisko inwazyjne testy EndoRNA w celu wykrycia endometriozy. Wizyty umówić można pod numerem → 781 754 455
Comments are closed.