Poradnia Diabetologiczna

Diabetolog, to specjalista zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem cukrzycy oraz chorób będących jej bezpośrednim następstwem. Cukrzyca uznana jest za tzw. chorobę cywilizacyjną i staje się coraz częstsza w społeczeństwie. Nieleczona może prowadzić do powikłań, takich jak stopa cukrzycowa, otyłość, choroby sercowo-naczyniowe, zaburzenia seksualne, powtarzające się infekcje.

FAQ

Jakie objawy mogą świadczyć o wystąpieniu cukrzycy?

Wśród niepokojących symptomów, które mogą świadczyć o problemie w początkowym stadium, wymienić można:

kłopoty z wagą ciała,
ogólne osłabienie organizmu,
problemy ze wzrokiem,
przemęczenie i uczucie senności,
stałe odczuwanie pragnienia,
częste oddawanie moczu.

Jakie są główne rodzaje cukrzycy?

Chorobę możemy podzielić na kilka rodzajów:

Cukrzyca typu I (insulinozależna) – wykrywana w dzieciństwie lub okresie dorastania. Wymaga podawania insuliny oraz monitorowania poziomu glukozy we krwi. Choroba stanowi bezpośrednie zagrożenie życia.

Cukrzyca typu II (insulinoniezależna) – powstaje w wyniku niezdrowego trybu życia (zła dieta, brak aktywności fizycznej). Najczęściej stwierdzana wśród osób dorosłych.

Cukrzyca ciążowa – jak sama nazwa wskazuje, jej wystąpienie związane jest z ciążą pacjentki. Choroba zwykle mija po urodzeniu dziecka.

Kiedy udać się do diabetologa?

Diabetolog zajmuje się nie tylko diagnostyką oraz leczeniem cukrzycy, ale również profilaktyką cukrzycową. Lekarz pomaga również w leczeniu chorób wynikających z powikłań cukrzycowych, które dotykają najczęściej pacjentów, u których cukrzyca została zdiagnozowana zbyt późno i poczyniła spore spustoszenia w organizmie. Najczęstsze powikłania cukrzycowe, to:

stopa cukrzycowa,
choroby układu sercowo-naczyniowego,
hipoglikemia,
hiperglikemia,
nefropatia cukrzycowa,
neuropatia cukrzycowa,
retinopatia (cukrzycowa choroba oczu),
otyłość,
choroby zębów i dziąseł,
problemy seksualne.

Powikłania cukrzycowe:

Stopa cukrzycowa

Jest to przewlekłe schorzenie objawiające się owrzodzeniami i głębokim zniszczeniem tkanki w obrębie stopy. Uszkodzeniu tkanek towarzyszy neuropatia bądź niedokrwienie. Im wyższy poziom cukru we krwi chorego, tym wyższe prawdopodobieństwo wystąpienia choroby. W następstwie stopy cukrzycowej możemy doświadczyć zaburzeń czucia w kończynie, drętwienia, pieczenia, bólu, niewrażliwości na temperaturę. Uszkodzeniu ulec mogą mięśnie. Stopa może zostać zdeformowana. Pojawiające się owrzodzenia i głębokie uszkodzenia tkanki mogą w konsekwencji grozić koniecznościom amputacji części kończyny. Jedną z metod leczenia jest terapia z wykorzystaniem urządzenia Laserobaria 2.0_S.

Otyłość cukrzycowa

Współzależność występowania cukrzycy i otyłości jest powszechnie znana. Otyłość, spowodowana niewłaściwą dietą oraz trybem życia może prowadzić do powstania cukrzycy typu II, ale i cukrzyca może stać się przyczynkiem do problemów z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Leczenie otyłości przy cukrzycy opiera się redukcji masy ciała, dzięki czemu zwiększa się wrażliwość organizmu na podanie insuliny. Redukcja masy ciała powinna odbywać się pod nadzorem lekarza specjalisty, aby miała charakter stopniowy. W innym przypadku mogłaby doprowadzić do powstania zagrożeń, takich jak np. kwasica.

Laserobaria 2.0_S

Laserobaria

Laserobaria 2.0_S, to urządzenie, którego jednym z wynalazców jest Krajowy Konsultant w Dziedzinie Angiologii prof. dr hab. n. med. dr h. c. multi Aleksander Sieroń. Terapia z wykorzystaniem urządzenia opiera się na współdziałaniu tlenu, ozonu, światła oraz pola magnetycznego. Mają one na celu zdezynfekować ranę, zabić bakterie i drobnoustroje oraz przyspieszyć proces jej gojenia. Terapia pozwala na zmniejszenie bólu i redukcję opuchlizny. Wykorzystywana jest w leczeniu stopy cukrzycowej, przewlekłych ran i oparzeń oraz leczeniu kontuzji sportowych i urazów ortopedycznych. Więcej informacji -> kliknij.

Najnowsze aktualności

Cennik usług

Wizyta

Cena: od 200 zł

Podane ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.

Drogi Pacjencie, przygotowując się na wizytę, pamiętaj o zabraniu ze sobą kompletnej dokumentacji medycznej oraz dowodu tożsamości.