Każdy z nas odczuwa okresowe spadki formy psychicznej. Jest to normalny skutek borykania się z trudami dnia codziennego. Jeśli jednak stan ten towarzyszy nam nieustannie, przez dłuższy czas, to może to oznaczać depresję. Światowa Organizacja Zdrowia, szacuje że do 2030 roku, depresja będzie najczęstszą chorobą świata.
Problem depresji dotykać może nawet co dziesiątego mieszkańca Polski, przy czym dwa razy częściej występuje u kobiet. Może pojawić się w każdym wieku, niezależnie od naszego poziomu emocjonalnego, doświadczeń i sytuacji majątkowej. W większym stopniu dotyczy regionów zurbanizowanych, w których występuje największe tempo rozwoju cywilizacyjnego.
Objawy depresji
Nie zawsze uczucie smutku, beznadziei czy bezsilności, musi oznaczać depresję. Każdy z nas natrafia na tego typu trudności emocjonalne w życiu, w szczególności w obliczu piętrzących się przeciwności. Aby mówić o depresji, negatywny stan ducha musi przybrać charakter ciągły, trwający nieprzerwanie przez kilka tygodni. Ze stanem tym mogą wiązać się zarówno problemy psychiczne, takie jak: brak humoru, apatia, kłopoty z koncentracją, pesymistyczne myśli, jak również fizyczne:
zmęczenie,
zaburzenia snu,
utrata apetytu,
bóle głowy,
utrata popędu seksualnego,
zaburzenia cyklu menstruacyjnego.
Przyczyny depresji
Nie są do końca poznano powody, dlaczego niektórzy z nas popadają w depresję. Na pewno istotną rolę odgrywają czynniki psychospołeczne, ale także biologiczne: skłonności genetyczne, zaburzenia hormonalne czy neuroprzekaźnikowe. Nie bez znaczenia jest również oddziaływanie stresu i uzależnień na nasze codzienne życie. Depresja może przybrać również charakter poporodowy. Ponad połowa kobiet po urodzeniu dziecka odczuwa wzmożoną drażliwość, niestabilność emocjonalną i niepokój. Spowodowane jest to często spadkiem poziomu hormonów płciowych. Depresja poporodowa ma charakter krótkotrwały, ale wymaga wsparcia ze strony bliskich, a niekiedy konsultacji ze specjalistą. W literaturze występuje również zjawisko określane mianem depresji sezonowej, atakującej najczęściej w tzw. porze słotnej i wywołanej niedostatkiem słońca.
Leczenie depresji
Dzisiejsza medycyna radzi sobie bardzo dobrze z problemem depresji. Chorzy mogą liczyć nie tylko na sprawdzone i skuteczne środki farmakologiczne, ale może przede wszystkim na wsparcie psychoterapeuty, który podczas terapii, określi jakie są przyczyny pogorszenia się naszego stanu zdrowia i pomoże nam przywrócić równowagę emocjonalną. Niezmiernie istotne pozostaje jednak jak najszybsze uświadomienie sobie problemu i skontaktowanie się ze specjalistą.
Comments are closed.