Chirurgia Naczyniowa
Chirurgia naczyniowa, to dział medycyny zajmujący się leczeniem schorzeń wynikających z nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu krwionośnego i limfatycznego. Chirurg naczyniowy przeprowadza diagnozę z wykorzystaniem specjalistycznych narzędzi, takich jak USG Doppler, pozwalających na określenie stanu naszych żył i tętnic oraz ich aktualnej wydolności. Następnie w zależności od indywidualnej oceny przypadku, przeprowadzana jest interwencja chirurgiczna lub stosowane są innowacyjne metody leczenia zakładające wykorzystanie chociażby technologii laserowej. Znajduje ona zastosowanie m.in. w przypadku usuwania żylaków. Laserowe leczenie żylaków EVLT (ang. EndoVenous Laser Treatment), to innowacyjna metoda, zyskująca coraz większą popularność nie tylko ze względu na swoją skuteczność, ale również niewielką inwazyjność. W Centrum Medycznym Alfamedica pacjentów przyjmują i zabiegi wykonują doświadczeni specjaliści z zakresu chirurgii naczyniowej oraz chirurgii ogólnej. W diagnostyce i leczeniu wykorzystywane są nowoczesne metody dostosowane do konkretnego przypadku.
Sekretariat zabiegowy:
tel.: 609 558 090 (8:00 -17:00 od poniedziałku do piątku)
e-mail: zabiegi@alfamedica.med.pl
Leczenie żylaków
Żylaki, to zmiany powstałe na skutek przewlekłej niewydolności żylnej. Stanowią one jeden z najczęstszych problemów związanych z układem krwionośnym. Dotykają głównie kobiet w wieku powyżej 40-tego roku życia. Zaburzenie krążenia w kończynach sprawia, że krew zamiast wrócić do serca, jest gromadzona w żyłach, powodując ich nadmierne, stopniowe poszerzanie się. Pierwsze objawy świadczące o pojawiającym się problemie, to uczucie ciężkości, mrowienie oraz obrzęk, nasilające się szczególnie nocą. Leczenie żylaków wymaga specjalistycznej diagnostyki przeprowadzonej u chirurga naczyniowego, który z wykorzystaniem techniki obrazowania USG Doppler ocenia stan i prawidłowość funkcjonowania układu krwionośnego. Leczenie dobierane jest do konkretnego przypadku i może przybierać różnorakie formy, od leczenia farmakologicznego, poprzez tradycyjne zabiegi chirurgiczne (tzw. stripping), do nisko inwazyjnych, takich jak miniflebektomia, czy zabiegi wykorzystujące lasery w leczeniu żylaków.
Opinie naszych pacjentów
USG Doppler
Podstawowym narzędziem diagnostycznym poprzedzającym zabiegi chirurgii naczyniowej jest USG Doppler. Narzędzie to pozwala ocenić stan żył i tętnic. Działanie urządzenia opiera się na wykorzystaniu zmian częstotliwości fal ultradźwiękowych, które odbijając się od krwinek, przetwarzane są na obraz badanej części ciała. Dzięki obrazowaniu USG Doppler chirurg naczyniowy uzyskuje obraz aktualnego przepływu krwi w naczyniach. W chirurgii naczyniowej wykonuje się badania takie jak: Doppler żył, Doppler tętnic oraz Doppler szyi.
Chirurgia naczyniowa – laserowe leczenie żylaków (EVLT)
Leczenie żylaków laserem (EVLT), to zabieg opierający się na wykorzystaniu zjawiska ablacji świetlnej. Dzięki zastosowaniu włókna światłowodowego, wprowadzonego do żyły za pomocą specjalnego cewnika, lekarz uzyskuje możliwość zamknięcia niewydolnej żyły. Tkanka ulega podgrzaniu i stopniowemu obkurczaniu. Dzięki temu zamknięty zostaje dopływ krwi do żylaków i ich dochodzi do ich zaniku. Metoda cechuje się zaletami, które czynią ją ważną alternatywą dla chirurgicznego usunięcia żylaków. Przede wszystkim zabieg jest mało inwazyjny. Znacząco ograniczone staje się ryzyko wystąpienia powikłań. Nie jest wymagana hospitalizacja. Zwykle bezpośrednio po zabiegu można powrócić do większości codziennych czynności, ograniczając jedynie nadmierny wysiłek fizyczny. Leczenie żylaków laserem jest nie tylko bardzo skuteczne, ale najczęściej daje również trwałe efekty.
Zalety laserowego leczenia żylaków metodą EVLT
Przeciwskazania dla leczenia żylaków laserem
Z uwagi na zastosowanie znieczulenia miejscowego i niską inwazyjność zabiegu, jest on dostępny dla szerszej grupy pacjentów niż metody operacyjne. Kwalifikacja do zabiegu poprzedzona jest gruntowną diagnostyką przeprowadzoną przez specjalistę chirurgii naczyniowej. Wśród przeciwskazań wymienia się najczęściej ciążę i okres karmienia piersią, niewydolność wątroby, uczulenie na środki znieczulające, zaburzenia krzepliwości krwi. W odróżnieniu od tradycyjnej operacji, nie ma przeciwskazań dla zastosowania technologii laserowej w leczeniu żylaków u osób otyłych.
Jak wygląda zabieglaserowego usunięcia żylaków
Przeprowadzenie zabiegu laserowego leczenia żylaków wymaga diagnostyki obrazowej USG Doppler. Konieczne jest także badanie krwi pod kątem krzepliwości, grupy krwi oraz morfologii. Przed samym zabiegiem należy ogolić leczony obszar. Należy odstawić leki hormonalne oraz wpływające na krzepliwość. Zabieg trwa około godziny. Ostateczny czas uzależniony jest od wielkości zmiany. Laserowe leczenie żylaków wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym. Do żyły wprowadzany jest cewnik, przez który wprowadza się światłowód. Energia cieplna oddziaływująca na ścianki naczynia krwionośnego, powodują ich obkurczenie i zamknięcie żyły. Efektem jest stopniowy zanik żylaków. Bezpośrednio po zabiegu pacjent może wrócić do domu. Nie jest wymagana hospitalizacja.
Czy laserowe usuwanie żylaków jest bezpieczne?
Jak każdy zabieg, również laserowe usuwanie żylaków obarczone jest pewnym ryzykiem powikłań. Jest ono jednak wielokrotnie mniejsze niż w przypadku tradycyjnych zabiegów operacyjnych. Jeśli u niektórych pacjentów występują powikłania, to najczęściej ograniczają się one do wystąpienia krótkotrwałych przebarwień. Tego typu defekty kosmetyczne utrzymywać mogą się około 2 tygodni. Innym, o wiele rzadszym powikłaniem jest zapalenie żył powierzchownych, leczone farmakologicznie. W skrajnie rzadkich przypadkach, zabieg może skutkować pojawieniem się zakrzepicy.
Jak długo utrzymują się efekty usuwania żylaków laserem?
Efekty zabiegu są najczęściej trwałe. Trzeba jednakże pamiętać, że samo usunięcie żylaka techniką laserową, jest tylko jednym z elementów leczenia. Pacjent po zabiegu, powinien kontrolować stan swojego układu krwionośnego u specjalisty i w odpowiedni sposób zapobiegać powstawaniu żylaków w przyszłości.
Miniflebektomia
Miniflebektomia należy do zabiegów chirurgicznych stosowanych w leczeniu żylaków, ale charakteryzuje się niską inwazyjnością. Polega na wykonaniu precyzyjnego, niewielkiego nacięcia, poprzez które wyprowadzane są naczynia krwionośne, następuje ich podwiązanie, a następnie odcięcie zbędnego fragmentu. Zabieg przeprowadzany jest przy wykorzystaniu specjalistycznych narzędzi, przez chirurga naczyniowego, dzięki czemu uzyskuje się minimalną bliznę. Zwykle blizna po miniflebektomii ma rozmiar od 2 do 5 mm. Miniflebektomia przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym.
Wykonywane zabiegi:
Cennik
Ostateczna cena zostanie przedstawiona po konsultacji medycznej. Podane ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.