Biopsja fuzyjna – innowacyjna i skuteczna metoda diagnostyki raka prostaty

Do Zespołu Medycznego Alfamedica Częstochowa, dołączył nowy urolog – lek. med. Mateusz Mokrzyś, który jest absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Universidad de Alcala Madrid. Na co dzień pracuje na Oddziale Urologii Szpitala św. Anny w Piasecznie. Posiada prestiżowy dyplom FEBU (Fellow of the European Board of Urology). Pan doktor specjalizuje się w nowoczesnej metodzie diagnostyki raka prostaty, która nazywa się: biopsja fuzyjna. Chcąc przybliżyć Państwu tę innowacyjną metodę, postanowiliśmy poświęcić jej niniejszy wpis. Więcej informacji na temat osiągnięć lekarza Mateusza Mokrzysia, znaleźć możecie Państwo klikając w odnośnik -> lek. med. Mateusz Mokrzyś – urolog Alfamedica Częstochowa.

BIOPSJA FUZYJNA PROSTATY

Biopsję fuzyjną prostaty wykonuje się przy podejrzeniu raka gruczołu krokowego. Łączy w sobie zalety ultrasonografii (TRUS) oraz rezonansu magnetycznego (mpMRI), dzięki czemu pobiera się wycinki z podejrzanych miejsc w prostacie – jest to najdokładniejsza metoda biopsyjna. W krajach UE jest narzędziem diagnostycznym pierwszego rzutu i jest zalecana przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne.

Prostata jest to gruczoł krokowy, będący elementem układu moczowo-płciowego mężczyzny. Znajduje się w okolicach krocza, przylegając do przedniej ściany odbytu. Funkcją stercza, bo taką nazwę również nosi prostata, jest produkcja wydzieliny, która wchodzi w skład nasienia. Wraz z wiekiem, m.in. na skutek obniżonej produkcji testosteronu, prostata staje się narażona na różne schorzenia, takie jak przerost. Nadmierne powiększenie gruczołu krokowego, powodować może problemy z oddawaniem moczu, ból, pieczenie, częstomocz, parcia naglące, częste oddawanie moczu w nocy, kłopoty seksualne itd. Prostata stosunkowo często atakowana jest także przez choroby nowotworowe. Obecnie jest to najczęściej diagnozowany nowotwór.

RAK PROSTATY – DIAGNOSTYKA

Postawienie prawidłowej diagnozy, wymaga wykonania badań histopatologicznych nad pobranym wycinkiem. Biopsja najczęściej wykonywana była z wykorzystaniem aparatury ultrasonograficznej, która nie zawsze dawała możliwość dokładnego określenia miejsca objętego stanem chorobowym. Niemożność jednoznacznego wytypowania tkanki wymagającej badań, często skutkowała niewłaściwą diagnozą lub koniecznością ponowienia zabiegu.

BIOPSJA FUZYJNA

Opiera się na nowoczesnej technologii, łączącej w sobie zalety USG (TRUS) i rezonansu magnetycznego (mpMRI). Fuzja tych dwóch rozwiązań polega na stworzeniu obrazu prostaty przy pomocy rezonansu magnetycznego. Dzięki temu jednoznacznie wytypowane zostają fragmenty tkanki, wymagającej poddania badaniu histopatologicznemu. Następnie obraz przenoszony jest do specjalnego ultrasonografu. Wraz z obrazem USG, lekarz uzyskuje podgląd w czasie rzeczywistym na gruczoł krokowy. Biopsja fuzyjna, to zabieg niskoinwacyjny, który wykonywany jest przezkrokowo, co minimalizuje ryzyko wystąpienia powikłań i zakażeń. Zdarzało się to niestety podczas zabiegów przezodbytniczych. Po zabiegu nie jest wymagana hospotalizacja, a Pacjent może wrócić do domu. Podczas biopsji fuzyjnej stosuje się znieczulenie dożylne.

Biopsja fuzyjna, to innowacyjna metoda, która wymaga wiedzy i doświadczenia. W Alfamedica Częstochowa zabieg przeprowadza jeden z największych w kraju specjalistów w tym zakresie, lek. med. Mateusz Mokrzyś.

Więcej na temat chorób prostaty, ich diagnozy i leczenia, przeczytać możecie Państwo na stronie -> www.wyleczprostate.pl oraz w zakładce -> Poradnia Urologiczna

Comments are closed.