Poradnia Bariatryczna Częstochowa
Otyłość, a więc nadmierne nagromadzenie tkanki tłuszczowej, to choroba cywilizacyjna dotykająca co dziesiątej osoby na świecie. Może przybierać różne formy i mieć zróżnicowane podłoże. Często powiązana jest z innymi schorzeniami wewnętrznymi, takimi jak cukrzyca, nadciśnienie, choroby stawów. Leczenie otyłości musi być tak dobrane pod konkretnego Pacjenta, żeby uwzględniać wszystkie te czynniki. Współczesna medycyna daje osobom z problemami z nadmierną masą ciała możliwość skorzystania ze skutecznych, holistycznych terapii. Leczenie otyłości opiera się na opracowaniu i przestrzeganiu dopasowanej diety, pomocy psychologicznej, wzmożonej aktywności fizycznej, jak również terapii środkami farmakologicznymi. Dla osób, u których nie przynosi to oczekiwanego efektu jest możliwość skorzystania z małoinwazyjnych, laparoskopowych lub endoskopowych zabiegów bariatrycznych. Mają one na celu zmniejszenie pojemności żołądka w celu ograniczenia ilości przyjmowanych kalorii. Kwalifikacja odbywa się w ramach jednostki poradnia bariatryczna (bariatria).
FAQ
Jaka jest prawidłowa masa ciała?
Podstawowym narzędziem wykorzystywanym w celu określenia prawidłowej masy ciała jest tzw. wskaźnik BMI. Na podstawie jego poziomu możemy określić czy mamy do czynienia z niedowagą, nadwagą, a może otyłością lub otyłością olbrzymią zagrażającą bezpośrednio naszemu życiu. Z otyłością spotykamy się w sytuacji, w której wskaźnik BMI wynosi 30 i więcej. Prawidłowa masa ciała powinna zawierać się w przedziale od 18 do 25.
Jak obliczyć wskaźnik BMI?
BMI (Body Mass Index), to wskaźnik opracowany przez belgijskiego statystyka Adolfa Queteleta. W celu jego obliczenia należy podzielić masę ciała przez wzrost podniesiony do kwadratu. Wskaźnik obliczany jest dla osób dorosłych. W celu prawidłowej interpretacji otrzymanych wyników należy uwzględnić płeć i wiek osoby badanej, dlatego, że inna jest prawidłowa zawartość tkanki tłuszczowej u kobiet, a inna u mężczyzn.
Do jakich chorób może prowadzić otyłość?
Wśród najczęstszych chorób współistniejących w przypadku otyłości wymienia się:
- cukrzycę typu 2,
- choroby serca,
- nadciśnienie,
- bezdech sennym,
- zwyrodnienia stawów i kości,
- nowotwory,
- depresję.
Koordynatorem zabiegów bariatrycznych jest Pani Paulina Janicka:
tel.: 605 644 700 (9:00 -17:00 od poniedziałku do piątku)
e-mail: paulina.janicka@alfamedica.med.pl
Dieta
Sposób żywienia osoby cierpiącej na otyłość powinien być dostosowany do danego przypadku. Prawidłową dietę ustala się ze specjalistą, który określa indywidualne zapotrzebowanie kaloryczne, uwzględniając stan zdrowia pacjenta, wysokość wskaźnika BMI, płeć, wiek oraz tryb życia i pracy. Ważne jest, aby posiłki były urozmaicone i zawierały wszystkie niezbędne organizmowi składniki odżywcze. Plan diety zakładać powinien stopniowe ograniczanie ilości przyjmowanych kalorii, minimalizując ryzyko pogorszenia się stanu zdrowia pacjenta.
Wśród najczęstszych zaleceń dietetyków, jest zwiększenie ilości spożywanych posiłków, przy jednoczesnym ograniczeniu ich wielkości. Osoba otyła powinna unikać objadania się, jedzenia tuż przed snem oraz spożywania potraw wysoko przetworzonych.
Pomoc psychologiczna
Badania potwierdzają, że psychika może w istotny sposób wpływać na problemy żywieniowe. Zbyt duże wymagania względem siebie, niska samoocena, stres, nieumiejętność radzenia sobie z emocjami, trudne doświadczenia życiowe, mogą doprowadzić do niekontrolowanego wzrostu masy ciała. Tendencja do „zajadania” problemów jest znanym zjawiskiem w psychologii.
Aspekty psychologiczne odgrywają niezwykle ważną rolę w procesie terapeutycznym. Leczenie otyłości wymaga dużego samozaparcia. Zmiana nawyków żywieniowych i ich restrykcyjne przestrzeganie, zmiana trybu życia, wprowadzenie aktywności fizycznej, wymagają wysokiej motywacji, którą należy stale utrzymywać. Nie zawsze można osiągać tak spektakularne efekty jak na początku leczenia. Często pojawia się tzw. efekt jojo.
Problemy natury psychologicznej mogą być nie tylko przyczyną powstania otyłości, ale także jej skutkiem. Pogorszenie się stanu zdrowia, brak akceptacji dla swojego wyglądu, wyobcowanie społeczne, brak efektów stosowanej diety mogą prowadzić do popadnięcia w depresję.
Wymienione aspekty sprawiają, że osoba starająca się wyleczyć z otyłości nie powinna być zostawiona sama sobie. Ważne jest nie tylko wsparcie rodziny i najbliższego otoczenia, ale przede wszystkim pomoc specjalisty psychologa/psychodietetyka.
Farmakologiczne leczenie otyłości
Nie zawsze sama dieta i aktywność fizyczna pozwalają na zrzucenie zbędnych kilogramów. Aby poradzić sobie z otyłością niejednokrotnie pomocna okazuje się terapia lekowa. W ostatnich latach na polskim rynku farmaceutycznym pojawiły się skuteczne leki wspierające leczenie otyłości. Opierają się one na składnikach hamujących odczuwanie głodu. Leki dostępne są na receptę i stanowią tylko jeden z elementów skutecznej terapii. Podczas konsultacji z bariatrą opracowuje się cały schemat leczenia.
Zabiegi bariatryczne
W przypadku otyłości olbrzymiej, dla której wskaźnik BMI wynosi 40 i więcej, oraz dla osób u których dotychczasowe leczenie nie przynosi efektów, zaleca się przeprowadzenie zabiegu bariatrycznego. Jego celem jest zmniejszenie pojemności żołądka w celu ograniczenia ilości przyjmowanych kalorii. Współczesna medycyna daje możliwości przeprowadzenia tego typu zabiegów – operacja bariatryczna – w sposób nisko inwazyjny z wykorzystaniem technik laparoskopowych i endoskopowych. Są to np.:
Laparoskopowe zabiegi bariatrycze:
Endoskopowe zabiegi bariatrycze:
Więcej informacji na temat zabiegów bariatrycznych znaleźć można na stornie Centrum Chirurgii Bariatrycznej i Leczenia Otyłości Alfamedica. Konsultacje bariatryczne (konsultacje chirurga bariatry) odbywają się w ramach jednostki Poradnia Bariatryczna.
Świadczone usługi medyczne:
Najnowsze aktualności
Cennik
Konsultacja z bariatrą
Konsultacja diabetologiczna
Konsultacja z psychologiem / psychodietetykiem
Konsultacja z dietetykiem
Cennik zabiegów bariatrycznych
Ostateczna cena zostanie przedstawiona po konsultacji medycznej. Podane ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.
Podane ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.